Основно училище "Иван Вазов"- Симеоновград

 
Основно училище "Иван Вазов"- Симеоновград

новини
Видео
Учителски бисери
ЕТИЧЕН КОДЕКС НА РАБОТЕЩИТЕ С ДЕЦА
Безопасност на движението
С Т Р А Т Е Г И Я
ПРАВИЛНИК
ЗАБАВНО
Ученическо творчество
Новини
Фото албум
В помощ на ученика
Документи

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


ДОКУМЕНТИ ПО ЗОП - ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА

новини 19:51
« Обратно
Историческа справка за ОУ"Иван Вазов"
Пробуждането на българите през епохата на Възраждането е неразривно свързано с движението за българска просвета и борба за самостоятелна българска църква.
Важна роля за запазване на българщината по време на османското владичество изиграват килийните училища, а след 30-те, 40-те години на XIX век взаимните класни училища. След Освобождението учебното дело следва установените демократични традиции и продължава да се реформира и развива.
През 1891 година се въвежда задължително начално, а през 1921 година задължително основно образование. По стария път се развива и учебното дело в Търново Сеймен и Златен дол.
Светско училище в Златен дол, където се намира сега Основно училище,,Иван Вазов” преди Освобождението не е имало.Всички ученици, които са имали възможност и желание са посещавали училищата в Търново-Сеймен.Това затруднявало много децата, защото разстоянието е почти 4 км. И от друга страна опасно и трудно се преминава река Марица, която до построяването на моста през 1915година се е преминавала през мост направен от дъски.
Населението на Златен дол и обществеността в лицето на господата: Тончо Попов, Сидер Чакъров, Михаил Попов, Атанас Донков, Христоз Жеков Казепов, Господин Тодоров Кацаров и други започнали да протестират и да искат разкриване на прогимназия в квартал Златен дол.
Усилията дават резултат и през 1921г. се разкрива прогимназия с един клас и един учител – Захари Цанев.На следващата 1922г. се разкрива втори клас с 23 ученика, а през учебната 1923/1924г. се разкрива трети клас на прогимназията .Преподаватели са: Ангел Пейчинов, Вълчо Христозов, Донка Тодорова и Дена Павлова.
Чрез тайно гласуване , съгласно писмо № 6067 за директор е бил избран Ангел Пейчинов, който заема длъжността до 1929 година.Следващият директор е Димо Христозов, който е на пост до септември 1944 година. От 01.10.1941г. до 1.09.1961г. директор на прогимназията е бил Тончо Ж. Трандев. През септември 1961г. за директор е назначена Пенка Василева Палазова, която заема длъжността до самото си пенсиониране на 12.03.1986г. От 12.03.1986г. до септември същата година директор на училището е Тинка Пенева Йорданова. Следващият директор на прогимназия ,,Иван Вазов” е Костадин Иванов Дочев от 1987г. до 2000г.
От април 2000г е настоящият директор г-жа Светла Петрова Атанасова.
Дълги години в училището са работили господата Димо Христозов Колев- 27 години, от които 16 години като директор, Пенка Василева Палазова – 25 години директор.Дългогодишни учители в прогимназията са Мария Тодорова Калеева, Динка Иванова Добрева, Мария Тодорова Делчева, Кина Грозева, Тинка Мирчева, Мария Колева, Русана Налбантова, Тончо Трандев, Вълка Камбурова, Живка Николова …
При откриване на прогимназията учебните занятия са се провеждали в частни къщи и дюкяни: дюкяна на Митю Попов, Янчо Динев и др., където условията за работа са били лоши.В ревизионен акт от 19.03.1923 г. училищен инспектор отбелязва следните препоръки: ,,…Ако трябва да остане и за напред прогимназията, училищното настоятелство да се погрижи да намери друго помещение, защото сегашните са негодни. Също така да се набавят необходимите пособия..”.Училищен настоятел през това време е бил Жеко Тончев, който подписал препоръките. Редуват се смяна на помещения за водене на учебните занятия.Докато през 1927г. се поставя въпроса за построяване на учебна сграда. Кмета на селото по това време Иван Тодоров се свързва със Стоянов, който е бил на работа във фонд ,ДЕПОЗЕ”, който се съгласява да отпусне строителство по тяхна линия, ако и общината даде средства. За такива са отпуснати 500000 лева.
Представители на селото Тилю Тончев и Петър Тончев заминават за София при Тодор Влайков – министър на Просвещението, който след като изслушал молбата им дал бележка в знак на неговото съгласие за строеж на ново училище. След това се използват роднинските връзки на Тилю Тончев с народния представител Яню Колев, влиятелен за времето си човек, търсят и помощта на Тяню Ангьозов – народен представител от нашия район и по настояването на кмета Иван Тодоров се разрешава въпроса за строителство, обаче само за три стаи.Кметът настоявал да има и салон, който да се ползва за представления и вечеринки и за тази цел отива пак в София и издействат такъв проект.Строителството се поело от предприемача Тилю Тончев, който е контролирал качеството на материала и работата на новото училище. След завършване постройката била официално открита на 4.11.1929 година и от тогава учебните занятия се водят в тази сграда. За име на училището било предложено името на кмета на Златен дол Иван Тодоров, който имал най-много заслуги за неговото построяване, или името на Тилю Тончев. Посочените господа отказват и тогава общинското ръководство и партийните деятели решават прогимназията да носи името на видния наш писател Иван Вазов, с което ще се поменава и името на кмета.
През 1971 година прогимназия ,,Иван Вазов” чества своя 50 годишен юбилей, за постигнати резултати училището е наградено с орден ,,Кирил и Методий” I-ва степен.
През учебната 1993/1994г. се извършва цялостен ремонт на сградата, като в новата сграда се приспособяват две стаи и физкултурен салон. През 1996г. училището официално чества 75 годишният си юбилей.
На 7.05.1998г. с решение на Общинския съвет се сливат НУ,,Васил Левски” и прогимназия ,,Иван Вазов”, а на следващата година със заповед на министъра на образованието Веселин Методиев – РД- 14-21 от 19.04.1999г.Прогимназия ,,Иван Вазов” се преименува в Основно училище .
Сградата на училището периодично се ремонтира и модернизира.

С цел подпомагане дейността на училището през месец октомври 2001г. е създадено училищно настоятелство с председател Милен Манов, а май 2006г. е пререгистрирано с председател Теодоринка Иванова.

В края на учебната 2004/2005г. в училището се открива компютърен кабинет с 10бр. компютри, където учениците се обучават пълноценно в СИП по информационни технологии.
Богати са традициите в учебно-възпитателната работа на училище ,,Иван Вазов”. Ежегодно наши ученици кандидатстват след седми клас. Добре се реализират и учениците завършили осми клас.
ОУ,,Иван Вазов” са завършили:
Марин Гочев – преподавател във филиал ,,Любен Каравелов”гр.Кърджали към ПУ,,Паисий Хилендарски”
Детелина Ганчева , Боян Иванов - преподавател в ПУ,,Паисий Хилендарски”
Иванка Делчева Попова – Дончева –
За продължаване на историческото наследство на ОУ,,Иван Вазов” работят 15 учители и възпитатели с необходимият ценз и образование.
В настоящата учебна година в училището се обучават 195 ученика от I-VIII клас.
ОУ,,Иван Вазов” е училище с традиции и поглед в бъдещето!

22 Март 09, 19:51    Коментари (5946)

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0579